Mert ha a férfi azt kíván, akkor azt kell csinálni…el ne higgyétek ezt, csak mivel nem nagyon volt ötletem tegnapra, jól jött a kérés. Viszont ugye ehhez túrót kell törni. Szitán. Kézzel. A konyhaművészet iránti rajongásom ellenére még mindig akad néhány dolog amit a hátam közepére kívánok: tojáshabot kézi habverővel felverni, túrót szitán áttörni…és így tovább. Szerencsére azért elég gyorsan elkészültem vele.
Hozzávalók (4 személyre)
50 dkg tehéntúró
9 ek búzadara (vagy 8 ek dara és 1 ek zabkorpa)
3 egész tojás
csipet só
2 zacskó vaníliás cukor
1 tk kristálycukor
zsemlemorzsa
vaj
tejföl
porcukor
A túrót szitán áttörtjük. Hiába ezt nem lehet megúszni, mert a túró alapvetően darabos, és nem túl élvezetes, ha evés közben egészben maradt túrót találunk.
Hozzákeverjük a darát, a sót és a kétféle cukrot, majd jól összegyúrjuk. A tojásokat egyenként beledolgozzuk. Ha túl lágy a massza még egy kis darát lehet bele tenni, de míg pihen addig úgyis keményedni fog.
Mostanában az egészséges életmód jegyében a süteményeknél 1 ek szárazanyagot (lisztet, darát, zsemlemorzsát) korpával szoktam helyettesíteni, meg sem lehet érezni, de a lelkemnek jót tesz.
A masszát legalább fél, de inkább 2-3 órára hűtőbe tesszük.
Egy nagyobb lábasban sós, olajos vizet forralunk, majd vizes kézzel gombócokat készítünk a masszából és kifőzzük. Miután a gombóc feljön a víz tetejére kell még neki idő. Érdemes előbb egyet elkészíteni és megnézni, hogy jó-e, aztán annak megfelelően módosítani a főzési időt.
Közben egy serpenyőben vajat olvasztunk, majd zsemlemorzsát pirítunk benne, ebben kerülnek a kifőtt gombócok, jól megforgatjuk őket a pirított morzsában.
Ízlés szerint tejföllel és porcukorral tálaljuk.
El kell mondjam, hogy tegnap csak a masszát csináltam meg, a főzés és a tálalás Ati érdeme, ahogy a képek is.
Tapasztalataim szerint a túrógombóc elég megosztó étel ami a receptet illeti. Mindenki esküszik valamire, aztán közzéteszi és jól lehordják a kommentelők meg az olvasók, hogy ez bizony szar. Hát nekem ez a recept bejött, remélem nektek is jól sikerül ha kipróbáljátok.
Általános érvényű dolog, hogy a gombóc inkább legyen lágy mint kemény, és hogy darával mindig lehet segíteni a massza állagán. Azt viszont soha nem szabad elfelejteni, hogy a legfontosabb idő az amikor a massza a hűtőben pihen. Ha utána is túl puha az állaga, akkor kell még rajta javítani.